Bikeworkx Family - Aleš Mrňka

Aleš Mrňka

Po menší letní pauze je tu druhý rozhovor s dalším členem kterého můžete najít na našem instagramu pod hashtagem #bwxfamily. Jezdí za T. S. Bohemia KROSS Bike Team a potkáte se s ním třeba v seriálu České Enduro série.

Jméno a věk
Ahoj, jmenuju se Aleš Mrňka a je mi 28let.

Jak dlouho jezdíš na kole?
Na kole jsem začal jezdit i rovnou závodit v roce 2013, takže zhruba pět let. První rok závodění pro mě byl spíše seznamovací, protože jsem předtím jezdil hlavně motocross. Nevěděl jsem, na jakou disciplínu se přesně zaměřit, s kým a kam jezdit. Naštěstí si mě pod sebe vzali kluci z Bike Centrum Olomouc a Kola Koblížek, kde jsem odjezdil dvě super sezony. Potom jsem dostal velikou šanci uT.S.Bohemia KROSS Bike Team,toho jsem si hrozně vážil, protože jsem tím získal hodně zkušeností jak z promo akcí, tak s prací se sponzory.

Letos jedu opět za T. S. Bike Team s podporou od T. S. Bohemia, NUTREND a Silverback. Mě osobně ještě podporuje NORCOBicycles a Bikeworkx (díky všem za tuhle možnost), moji kolegové z teamu jezdí značku Silverback v MČR XC.

Co jezdíš? Jen tak traily, backcountry nebo nepohrdneš ani švihem na silničce?
Jsem pravidelný účastník České Enduro série, takže nejvíce se věnuju právě Enduru, Freeridu a doplňkově DH. V rámci tréninku jezdím na XC kole. Teď momentálně silničku nevlastním, ale když jsem ji měl, rád jsem si vyjel s kamarády na pár desítek kilometrů.


Provozuješ kromě kola i další sporty? 
Dá se říct, že toho dělám hrozně moc =D. Když nejezdím na kole, snažím se nahánět fyzičku v posilovně, chodím běhat, někdy i plavat. Do toho všeho se ještě snažím nacpat bojové sporty a lezeckou stěnu. Když to vezmu kolem a kolem, jsem takový unisportovec, ale hlavně mám to svoje kolo.

Máš nějakého oblíbeného jezdce nebo jezdkyni?
Když o tom tak přemýšlím, tak mám rád všechny kluky a holky, se kterýma se sejdeme na závodech, na trailu nebo někde v bikeparku, kde dobře pokecáme a pojezdíme, někdy i něco popijeme =D. Hlavně lidi, co semnou jezdí závodně Enduro, a tým. Dávají mi inspiraci a motor na sobě neustále makat! Pár jmen: Tomáš, Kristy,Beda, Krocan, Týnka, Majky, Bláhos, Přema, Frkyaaaaaa… je vás tam kupa, díky bando!Oblíbené spoty? Na pohodu za barákem se psem nebo se radši ve skupince hecnout?
Když není moc času, tak se rychle seberu a jedu sám, ale pokud je možnost si pojezdit ve více lidech, velice to uvítám. Mám oblíbené Bike parky jako Kopřivná, Kouty nad Desnou nebo Peklák, kde se člověk vyřádí a pořádně si zablbne. Když to jde, rád jezdím okolo bydliště po Drahanech, kde máme pár uplácaných trailů a skoků. Pomaličku se tady u nás jedná o oficiální verzi trailového ježdění, tak držte palce! 

Máš nějaké oblíbené závody které sleduješ? 
Na Rampage se podívám rád, ale spíše sleduju EWS a WCDH, kde je pecka vidět, jakou palbou dokážou jet borci dolů.

A v ČR? 
V ČR pravidelně kontroluju jen Enduroserii a někdy mrknu na kluky, jak se jim daří v DH nebo v XC, kde mám teamové kolegy. 

Obecně nejpovedenější zážitek z kola? Pád, nebo naopak úspěch.
Za těch pár let, co jezdím, bylo fakt hodně pádů. Horších, i takových, co moc nebolí a člověk se tomu zasměje. Někdy jsem se i pěkně umístil, ale myslím, že nejlepší jsou ty momenty, když z jízdy máte fakt radost, rohlík na hubě a užíváte si to flow.
Kolo dává hrozně moc pocitů, když si to člověk pálí na skok, kterej nikdy nedal, je hrozně vybátej, vletí na to, sevřený půlky, ruce zařezaný do gripů a pak to vyjde, super pocit radosti a úlevy. A o tom to tak nějak celý myslím je, o takových zážitcích, ať sám nebo se super bandou.

Pamatuješ si svoje první kolo?
Moje úplně první kolo, co jsem jezdil jako děcko, byl klasickej bikross. Jak jsem byl starší, nějaký GTčko. Ale moje první kolo, na kterým jsem závodil, bylo Specialized Enduro 2008. Hodně zajímavé enduro, co mělo dvoukorunovou vidlici, ale dalo mi opravu hodně a já jsem vděčnej za tu službu, co mi udělalo.

A jaké kolo jezdíš teď? Vyhovuje tvému stylu jízdy? Jsi spokojen nebo budeš měnit?
Od letošního roku jezdím NORCO RANGE 2018 A2 29. Po hodně kolech, co jsem měl možnost jezdit, můžu říct, že mi sedí velice dobře. Jediné, co pro mě bylo úplně nové, je krok z 27,5 kol na 29 palců. Pokaždé, když mám nové kolo, snažím se ho testovat na úsecích, co znám a kde vím, že poznám rozdíly a chyby. NORCO mě zatím nikde nezklamalo, jediné, na co jsem si musel zvyknout, bylo více se do kola opřít při tobogánech a utažených zatáčkách. A letos určitě měnit nebudu, možná příští rok uvidíme s čím kluci od Norcobicycles.cz přijdou. 

Jaký přípravek na kolo nejčastěji používáš?
Nejčastěji čisticí prostředky na řetěz, celkově kolo, kotouče a desky. Vše od Bikeworkx. Po očištění silikon na tlumiče, mazání na řetěz a pohyblivé části kola.Servisuješ si kolo sám? Máš nějakou neoblíbenou část servisování?
Co můžu, tak si na kole udělám sám, ale mám svého výborného kamaráda a fantastického mechanika. Guru na vše, co se kol týče. Ten mi pomáhá se vším, co ještě nevím, nebo neumím. Ostatním pomáhá a radí na servisním stánku ParkTool na všech různých závodech. Děkovačka pro Ondřej Šenk alias Defektpomalič, díky brachu!Takže moje neoblíbená část servisování je ta, když něco neumím opravit sám =D

Vyrážíš na kolo v každém počasí nebo si vybíráš?
Na ježdění na kole je super to, že nezáleží, jaké je vlastně počasí, vždy se dá vyjet.  Pokud teda venku není fakt nějaká apokalypsa =D. Ne a teď vážně, počasí si opravdu nevybírám, takže jezdím v parnu, mrazu, suchu i absolutním maglajzu z bláta a jezdím hlavně pokaždé rád.

Bez čeho nevyzážíš? Náhradní duše, batoh, chrániče.
Vždy když jdu na kolo, tak mám na zádech svůj onošenej batůžek od Foxe. Je v něm vše, co potřebuju, voda, nějaké tyčinky a nebo něco dobrého, co se dá zobat. To nejdůležitější je však celá lékárnička pro základní první pomoc, telefon a doklady. To méně podstatné je nepromokavá bunda, malá pumpička, nářadíčko a set na opravu bezdušáků.
Nejbližší cíl co v ježdění teď zrovna máš? Třeba dát velký skok.
Můj největší cíl je vždycky odjet celou sezonu bez zranění. Na každej závod, co jedu, si říkám: Hlavně dojet celej, já i bike. Občas je to těžké, protože každej se snaží jít za hranu ve snaze o co nejlepší výsledek. O to větší radost mám, když se dojede bez problémů a bez úrazu. Když to takhle je, já jsem spokojenej, sponzoři taky a všichni máme radost z toho,co děláme.

A nakonec. Kde tě můžeme na onlajnu najít? Instagram, Youtube atd? Můžeš připojit i odkazy na kámoše.
No, pokud se na mě chcete mrknout, kde se pohybuju nebo se chystám tak na Instagramu: ales_mrnka, Facebooku: Aleš Mrňka.

Mechanik: Instagram: senkondrej, Facebook: Ondřej Šenk.

Pokud byste chtěli sledovat snahu celého teamu, Instagram: ts_bike, Facebook: TS Bike Team.

Děkujem moc za rozhovor a přejeme lehké nohy do zimní přípravy. A silný ruce na stěnu a pořádnej úder do gymu a tak dál :D

Copyright © itworkx.